• ks. Kolping jest wśród nas
    ks. Kolping jest wśród nas
  • Uroczystość nawiedzenia relikwii bł. ks. Kolpinga
    Uroczystość nawiedzenia relikwii bł. ks. Kolpinga

Herb rodziny Von Somnitz w Gotętowie

   Dnia 27 października 2015 r. w pałacu w Godętowie odbyła się  uroczystość odsłonięcia herbu rodziny von Somnitz. Ceramiczną tabliczkę z herbem rodzinnym wykonała córka Mathiasa Döringa von Somnitz – p. Heilwig von Heyden. Rodzina von Somnitz posiadała ten herb już od 1655 roku. Matthias Döring von Somnitz był ostatnim właścicielem Godętowa, Jeżewa i folwarku w Rozłazinie.

    W uroczystości przekazania herbu wzięli udział: Wójt Gminy Łęczyce – p. Piotr Wittbrodt, Przewodniczący Rady Gminy – p. Krzysztof Licau, dyrektor Zespołu Szkół w Łęczycach – p. Anna Jakubowska, grupa uczniów Zespołu Szkół w Łęczycach, przewodnicząca Rodziny Kolpinga w Łęczycach – p. Magda Stenka, sekretarz RK – p. Piotr Stenka, delegacja strażaków OSP Łęczyce, p. Patrycja Uhlenberg, p. Mariusz Baar – przewodnik turystyczny z Wicka oraz goście z Norwegii. Tłumaczem była p. Elżbieta Kurzawa.

    Herb zamieszczony został nad drzwiami wejściowymi do pałacu w Godętowie. Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonała p. Heilwig von Heyden a uroczystego poświęcenia dokonał ks. proboszcz Piotr Treder.

   Pani von Heyden powiedziała zebranym, że spełniło się jej marzenie, ponieważ herb jej rodziny po 70 latach ponownie znalazł się w Godętowie.

   Witraż z herbem rodziny von Somnitz  znajduje się również w Sali Rajców lęborskiego ratusza, ponieważ ufundował go dziadek p. von Heyden – Hermann Fritz Karl von Somnitz.

Trzeci herb tej rodziny znajduje się w dworku w Charbrowie, ponieważ rodzina von Somnitz posiadała tam majątek przez 285 lat.

   Obecnie pani von Heyden ma 79 lat i mieszka w Norwegii. W posiadłości w Godętowie przeżyła osiem lat ( od 1936 do 1944 roku), ale twierdzi, że siłę w pokonywaniu wszelkich życiowych trudności dało jej dzieciństwo spędzone w Godętowie.

Pani Heilwig von Heyden chciałaby bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w tej niezwykłej uroczystości oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania.

Elżbieta Kurzawa
Fot.: Patrycja Uhlenberg 

Poprzednia Następna